czwartek, 21 stycznia 2016

Odciski dłoni i stópek w masie solnej na Dzień Babci i Dziadka

Po dłuższej przerwie... jestem :)
Trochę się działo. Nowy członek rodziny jest bardzo absorbujący. Starszy brat też nie chce być gorszy ;). Do tego wszystkiego doszły awarie sprzętowe i wyszło, jak wyszło. Ale dość tego tłumaczenia się, w końcu dzisiaj Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka! Moje pociechy zobaczą się z dziadkami dopiero za tydzień, ale prezenty już gotowe. Trochę pomogłam, ale ręce, a nawet nogi, przyłożyli do tego sami :)

odciski dłoni w masie solnej

Z jakiego mogą ucieszyć się babcie i dziadkowie? Na pewno z samodzielnie wykonanego przez ukochane wnuczęta. Każdy obrazek i laurka będą przechowywane jak najcenniejsze skarby. Jestem pewna, że odcisk małej łapki lub stópki także wywoła ich wzruszenie.

 odcisk dłoni i stopyJak zrobić odcisk w masie solnej? - pamiątka DIY


Co potrzebujemy:

 • Na masę solną:  3/4 szklanki soli, 3/4 szklanki mąki i 1/2 szklanki wody
 • wałek
 • rurka do napojów
 • okrągły talerzyk lub inna foremka
 • nożyk
 • tasiemka lub wstążka
 • flamaster

Mieszamy składniki na masę solną. Masa początkowo może wydawać się za sucha, ale po chwili wyrabiania nabierze plastyczności. Jeśli dodamy więcej wody, masa będzie bardziej miękka - łatwiej zrobić odcisk, ale trudniej później go wysuszyć.


masa solna

Rozwałkowujemy masę na grubość 3-5 mm. 


Odciskamy kształt, np. talerzykiem


Wycinamy kształt za pomocą nożaOdkładamy nadmiar masy i ...... najważniejszy moment - robimy odcisk dłoni lub stópki.

Tu już zabrakło mi trzeciej ręki i nie uwieczniłam odciskania małej girki. Jeśli myślicie, że uchwycenie czterolatka wykonującego odcisk w masie jest łatwiejsze, to jesteście w błędzie: "Mamo, tak?" i ... odcisk jest... na wylot ;). Po paru próbach, śmichach i chichach - udało się!

DIY odcisk stopy w masie sonej

Na koniec robimy dziurkę, przez którą potem przewleczemy tasiemkę lub wstążkę.


Gotowy odcisk suszymy. Możemy pozostawić masę do wyschnięcia w przewiewnym i ciepłym miejscu, ale szybciej jest wstawić na 2 godziny do  piekarnika rozgrzanego do 50 stopni. Po takim  czasie sprawdzamy czy masa wyschła. Jeśli nie, pozostawiamy ją w piekarniku i po kilkunastu minutach znowu sprawdzamy. Im grubszy plaster masy, tym dłużej schnie.
Ja, nie do końca wyschniętą masę wyjęłam z piekarnika, po ostygnięciu delikatnie odkleiłam od blaszki i odwróciłam na drugą stronę. I tak pozostawiłam na noc. 

odcisk stopy w masie solnej

Na drugi dzień dodaliśmy kolorową tasiemkę, podpisaliśmy odciski i prezenty gotowe.

pamiątka DIY

Na zdjęciach widać jak ja przygotowuję masę solną, ale zrobiłam tylko jedną porcję - "do zdjęcia" ;). Większość masy wyrabiał i wałkował Jędrek. Tylko w wycinaniu kółka musiałam pomóc. 

A Wy jakie niespodzianki przygotowaliście dla babć i dziadków? Jeśli jeszcze nie macie pomysłu, to może spróbujecie z masą solną i odbijecie swoje łapki? Taki odcisk dłoni, nawet bardzo dorosłego wnuczęta, będzie pięknym prezentem.  Zresztą to też fajna pamiątka dla rodziców. My mamy obicia dłoni i stópek naszych dzieci zarówno w masie, jak i na papierze. Co roku odbijam stópkę starszego syna i przymierzam do poprzednich śladów... niejedna łezka wtedy płynie ze wzruszenia...

2 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Bo cóż jest słodszego od odbicia takiej łapki lub girki, prawda?
   Pozdrawiam

   Usuń