czwartek, 24 lipca 2014

Upały i kolorowe DIY

I nadeszły upragnione przez wielu upały. Kto na urlopie - ten nie może narzekać, kto pracuje ( jak ja np. ) temu współczuję. No chyba, że ma klimę w pracy... ja nie mam :(. Szukam jednak plusów - mam darmową codzienną saunę :)). 

A jak już jesteśmy w domu, to jakoś też trzeba sobie radzić. Oczywiście zasłaniamy i zamykamy okna od słonecznej strony, od zacienionej otwieramy. Raczymy się chłodnymi napojami. Typ  mojego dziecka to woda z sokiem z czarnej porzeczki lub kompot mamusinej roboty :)). Kompocik wyszedł przepyszny: z jabłek oraz porzeczek czarnych i czerwonych. Lekko kwaskowaty i podawany na chłodno - to jest to :). Powstały też inne przetwory. Na razie trochę monotematyczne - bo wszędzie jabłka, ale mamy na nie urodzaj i szkoda tego nie wykorzystać.

Pierwsza tura przetworów - jabłka z cynamonem

Druga tura przetworów: jabłka z rabarbarem i kompoty

Kompociki z jabłek i porzeczek

Oprócz tego LODY!!!! No kto nie lubi lodów? ;). Wiadomo jednak, że nie należy dzieci uczuć jeść słodyczy w dużych ilościach ( no bo trochę to trzeba ;)). Słodycze szkodzą na zęby  i nie tylko. Dlatego pokusiłam się o mały myk. Jemy lody codziennie, ale domowej roboty i bez dodatku cukru. Pierwsze podejście do "lodów" było po obejrzeniu programu "I can cook" na jednej ze stacji z bajkami dla dzieci. Moje dziecię uwielbia oglądać ten program a potem przylatuje do kuchni i woła np.: "Mamo, mamo!! daj maszynkę, muszę zetrzeć buraki!!!!!!". Trzeba jakoś z tego wybrnąć i robimy buraki z czerwonych klocków i udajemy, że je przepuszczamy przez "maszynkę" ( maszynka - czyli parę części od wyciskacza do soków). Tym razem jednak skusiliśmy się żeby zrobić lody w pomarańczy wg telewizyjnego przepisu Pani Kasi.

Przepis:
Pomarańczę dokładnie myjemy i odcinamy czapeczkę. 
Wydrążamy miąższ i przekładamy do miseczki. Miąższ trzeba rozdrobnić. Jak ? oooo dzieci mają milion sposobów: łyżką, widelcem, palcem.... grunt, żeby powstała masa bez większych kawałków.
Do wydrążonej pomarańczy wrzucamy parę malin, truskawek, porzeczek i zalewamy miąższem. Zakrywamy czapeczką i wstawiamy do zamrażalnika. 
Po paru godzinach mamy wspaniałe lody owocowe. 

Mąż na całą operację patrzył trochę sceptycznie, zwłaszcza w momencie, jak sok z pomarańczy pryskał po kuchni, ale.... Jędruś był tak zadowolony, że SAM robi lody, a potem jadł je z takim smakiem, że pomarańczowe plamy w kuchni zostały szybko wybaczone.

Niestety fotek tych pomarańczowych lodów nie mamy - za szybko zniknęły :). Idąc jednak za ciosem robimy teraz podobną metodą lody w specjalnym pojemniczku z patyczkami. Były już lody z brzoskwini, z musu jabłkowego, z owoców z kompotu. Dodajemy do nich porzeczki, borówki, jagody - co tam wpadnie w ręce.

 

A po samodzielnie zrobionych i zjedzonych lodach przyszedł czas na kolejne DIY

Drugie życie świecowych kredek  - kolorowe DIY


Dzieci uwielbiają malować i rysować. Jędrek nadal woli kredki świecowe od ołówkowych, a ich jedyny minus jest taki, że się łamią i potem mamy całe pudełko połamanych parocentymetrowych ogryzków. Połamaliśmy je zatem jeszcze bardziej i napełniliśmy nimi foremki do muffinek.

 

Najpierw postawiliśmy je na parapecie, ale słońce nie dało im rady. Tylko lekko się nadtopiły. Wsadziliśmy zatem foremki do piekarnika i po paru minutach wszystkie kredki się rozpuściły.

 


Jędruś miał nadzieję, że powstaną "prawdziwe" babeczki i zaczynałam się martwić, że będzie wielki zawód. Na szczęście po wyciągnięciu ich z piekarnika stwierdził " Mamo!!! Jakie to przepiękne!!! Jakie śliczne!!!! ". Stał nad nimi i czekał, aż ostygną. A potem to już był szał i radość przeogromna. Ja myślałam, że zrobimy po prostu fajne serduszkowe kredki i to będzie cały bajer. A okazało się, że te babeczki mogą służyć do zabawy w pieczenie ciasta, w urodziny, w robienie tortu ( tak, tak - to wszystko to są osobne zabawy ;)), można z nich budować wieżę jak z klocków i wreszcie można nimi rysować.

Jędrek czeka aż kredki wystygną

Gotowe!!!!


I tak połamane świecowe kredki zyskały jeszcze jedno życie a Jędrek nową kreatywną zabawkę :).

Matka też na kolorowo, a co :)


2 komentarze:

  1. Genialny pomysł z tymi kredkami! Sama pamiętam takie brudne ogryzki na dnie pudełka z kredkami, teraz też w tym dla dzieciaków pęta się garść świecówek, aż się prosi, żeby zrobić z nich jakieś ciacha:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno im sie spodobają takie "ciasteczka" :)

    OdpowiedzUsuń